Přeji hezký den, v poslední anketě, která se věnovala tomu, zda bude trenér Pardubic Kováč disciplinárně postižen za kritiku rozhodčího Klímy, 62% z vás zřejmě správně hlasovalo, že nikoli. Napíšu tedy svůj pohled na celou záležitost. Myslím si, že pokud by podobnou kritiku řekl někdo, kdo není tak historicky i personálně spjatý se Spartou Praha, například trenér Rada, určitě by se tím disciplinární komise zabývala. Před několika týdny jsem zveřejnil článek v Mladé frontě dnes o současném stavu českého fotbalu, kde jsem uvedl a bylo to i v nadpisu článku, že do roka a do dne se nám vrátí Berberovské praktiky. Jak se dívám na začátek profesionálních soutěži, myslím si, že ta doba pomalu a jistě nastává. Tentokrát ovšem se nerozhoduje o nastavení v Plzni, ale rozhoduje se v Praze. Od návštěvy majitele Sparty v kabině rozhodčích, za kterou dostal dokonce takovou na oko pokutu, jestli se nepletu 50 000 Kč, se na českých trávnících opět začaly dít věci.
Již v loňské sezoně se řešilo mnoho sporných zákroků, penalt mnohdy i prověřených Varem a ukázalo se, že jakákoliv technika byť sebelepší, nemůže zamezit ovlivňování utkání. U Varu opět sedí rozhodčí a tím je vlastně znásobená rozhodcovská síla v utkání. Fanouškům z toho musí být určitě smutno, pokud to tedy nejsou fanoušci klubu, kterému je dopřáno. Pokud člověk bude nestranný, musí si všimnout, že v utkání pražské Sparty, ale i např. v utkání Plzně s Ostravou, byl VAR využíván hlavně ve prospěch těchto dvou týmů Sparty a Plzně. Proč tomu tak bylo a jaké tresty z toho budou plynout pro rozhodčí, by měla rozhodnout komise rozhodčích a disciplinární komise. Ale bude to opět tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Ale pojďme zpátky k trenéru Kováčovi. Jeho kritika byla naprosto na místě a já bych byl strašně rád, aby se takto veřejně a bez disciplinárního postihu mohli vyjadřovat i ostatní trenéři, hráči, členové realizačních týmů, novináři i fanoušci. Absolutně nechápu, proč by měla skupina rozhodčích být chráněna kvůli tomu, že dělají chyby, nezvládají své řemeslo, proč by neměli být konfrontováni v přímých přenosech, podcastech a dalších pořadech. Kdyby divák mohl poslouchat často „koktání“ rozhodčích při konfrontaci s jejich chybami na hřišti, myslím si, že by to pro ně bylo daleko účinnější, nežli je trestat tak, že je nenecháme pískat a dáme jim omezení na 2-3 kola a oni si jdou bez problémů léčit své ego do soutěže dorosteneckých kategorii či 3. ligy.
Uvidíme, zda nepotrestání trenéra Kováče bude jen jakoby opomenuto a další trenéři budou za svou kritiku či hodnocení výkonu rozhodčích netrestání, či nepotrestání trenéra Kováče bylo způsobeno pouze tím, že je blízkým kolegou či přítelem lidí spojených s pražskou Spartou a tedy díky tomu nad jeho kritikou se přimhouřily oči či se dokonce zavřeli.
Budu moc rád, pokud napíšete nějaký komentář, i když chápu, že kritika se v dnešní době jak na politické, tak i ve fotbalovém prostředí trestá a lidé se opět bojí vyjádřit svůj názor. Mějte hezké dny.
P.S. Vzpomeňte si, když vládl pan Berbr, jak informoval náš největší sportovní deník Sport a jak informuje dnes? Že by to bylo tím, kdo deník Sport vlastní? Že by novináři byli instruováni, jak se má psát, stejně jako je to v případě jedné politické pravdy. Nebo je to podobnost jen čistě náhodná?
